Původ pojmenování této vsi je vysvětlen v knize prof. Antonína Profouse "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. II. díl. CH-L":"Kraskov (lid. v Kraskově, do Kraskova), ves 17…
Jako to je u jiných obcí, tak i u této bude nejlépe ohledně původu jejího názvu otevřít knihu prof. Antonína Profouse "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. III. díl. M-Ř", v…
Na tomto místě se nacházela původně panská hájovna, doložená např. I. vojenským mapováním z let 1764-1768 a jeho rektifikací z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map…
Ohledně původu názvu této obce, jenž by měl znamenat ves lidí Chvalových, je nejlepší otevřít knihu "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. II. díl. CH-L" od prof. Antonína…
Tato malebná víska měla svůj kostel již v polovině 14. století, což nebylo nikterak neobvyklé. Tehdy však ještě nosila pojmenování Vícemilice a v roce 1352 bylo odsud odváděno 9 grošů papežského…
Zdejší chrám Páně byl farním již v 1. polovině 14. století, když v letech 1349-1350 spadal pod chrudimský dekanát a královéhradecký archidiakonát. Důkazy o tom máme z listin z 3. prosince 1349 a 4.…
Kdy přesně vznikl Lovětínský rybník, tak to s jistotou nevíme, ale jeho počátky můžeme hledat již v 15. století, kdy celá okolní krajina náležela k lichtenburskému (lichnickému) panství. Stejně tak…
Ohledně názvu této obce, osídlené již v době kamenné (příkladem budiž nález několika kamenných seker v letech 1896-1897 a 1907), je nejlépe otevřít knihu prof. Antonína Profouse "Místní jména v…
Zdejší kraj je známý těžbou a zpracováním vápence, a to již od 19. století, kdy zde vznikly první vápenky. Přímo v Závratci měla první vápenka se šachtovou pecí Pacoldova systému vzniknout kolem roku…
Pokud bychom důvod k zapsání nějakého kříže, božích muk nebo sloupu považovali jen dobu vzniku, byl by to kritérium značně omezené. Ačkoliv povětšinou když už je podobné dílko starší než nějakých 250…
Čtvrtek 17:00 - 19:00